Mówimy o nich „starocie” lub „stare graty”…

Wielu  z nas ma w swoim domu pamiątki po babci   lub dziadku, są to rzeczy, z którymi często nie potrafimy się obejść i znaleźć dla nich odpowiedniego zastosowania. Mówimy o nich  „starocie” lub „stare graty”. Nie potrafiąc sobie z nimi poradzić, odkładamy je na bok,  przenosimy w  najdalsze kąty naszych mieszkań lub sprzedajemy, żeby nie zagracały nam przestrzeni.  Obecnie handel starymi meblami  kwitnie, a liczba pasjonatów i ludzi, którzy z zamiłowaniem odnawiają stare meble stale rośnie. Dlaczego to, co nam wydaje się zbędnym gratem u innych budzi tak duże zainteresowanie? Jak umiejętnie wykorzystać stare meble obrębie naszych czterech ścian? Jest na to kilka rozwiązań, a wszystko zależy od pomysłu, stopnia naszej determinacji i konsekwencji.

Nienowoczesne

 

Dlaczego RETRO to nie VINTAGE?

Retro jest wtedy, gdy wszystkie elementy wyposażenia wnętrza nawiązują do dawnej epoki lub stylu. Nie jest powiedziane jaka ma to być epoka, istotne jest, aby meble i dodatki miały charakter „nienowoczesny” i pochodziły lub były stylizowane na jedną, konkretną minioną epokę.  Można pozwolić sobie na umiejętne łączenie stylów, jeśli tylko one również do siebie nawiązują. Retro są gry video,  Volkswagen Beetle znany jako Garbus :), stary zegar z kukułką, czy też telefon z tarczą numeryczną, dokładnie taki, który prawie każdy z nas miał w swoim domu przed laty. Pamiętacie?
Z pewnością większość z Was pamięta! Wnętrze w stylu retro powinno być przemyślane i konsekwentnie przywoływać klimat sprzed kilkudziesięciu lat. Retro to swoisty powrót do przeszłości we współczesnym wydaniu. 

Jest to rozwiązanie dla indywidualistów i osób zdecydowanych!

 

Vintage to połączenie „nienowoczesnego” z nowoczesnym. Mamy większą swobodę aranżacji, możemy użyć starych mebli lub stylizowanych na stare jako akcentu podkreślającego indywidualny charakter wnętrza. Nie ma ograniczeń co do stylu, zarówno dodatki jak i wyposażenie mogą pochodzić z różnych epok. Ta wręcz nieograniczona swoboda miksowania starego z nowym, nadaje wnętrzom awangardowy charakter. Decydując się na aranżację wnętrz w stylu vintage, możemy swobodnie wykorzystać pamiątki rodzinne i jednostkowe meble, które będą symbolizować naszą tożsamość i odwoływać się do tradycji rodzinnych lub naszych korzeni.
Od nas zależy, czy we wnętrzu dominować będzie to co „nienowoczesne”, czy wręcz odwrotnie, nowoczesne wnętrze stanie się tłem dla starych przedmiotów i uwydatni ich walory estetyczne. Jedno jest pewne, obok wnętrz vintage nie da się przejść obojętnie, swoistość aranżacji skłania do zainteresowania się ich historią.

 

Jak stworzyć RETRO-WNĘTRZE?

 •  określ styl lub epokę, do której chcesz nawiązać
      zapoznaj się gruntownie z wybranym przez Ciebie stylem
      stwórz album z inspiracjami
      bądź konsekwentny;
 •  pamiętaj – DOM TO NIE MUZEUM! Nie wszystko co pięknie wygląda na starych fotografiach, będzie w rzeczywistości funkcjonalne.
 • pomyśl o codziennym życiu; we własnym domu musisz czuć się swobodnie, więc i Twoje otoczenie musi spełniać Twoje oczekiwania. A co jeśli wybrane przez Ciebie meble okażą się niepraktyczne i niewygodne?!
 • zrób rozeznanie na rynku; sprawdu017a ceny i dostępność produktów, które zamierzasz wprowadzić do swojej aranżacji
 • wykorzystaj własne zasoby; zanim zaczniesz robić zakupy, sprawdź co kryje się na strychu lub w piwnicy.
 • nie wszystko na raz! Staraj się działać systematycznie, aczkolwiek z umiarem. Jeśli będziesz miał cierpliwość, z czasem Twoje wnętrze zyska wiele cennych i unikatowych dodatków.
 • chodź na targowiska,odwiedzaj sklepy ze starymi meblami
      pamiętaj o ścianach – dobrze dobrane wykończenie ścian dopełni całą aranżację

 

Gdzie szukać mebli i dodatków do wnętrz?

W zależności od tego, do jakiego stylu będą nawiązywały wnętrza, warto przyjrzeć się własnym zasobom. W poszukiwaniach warto wybrać się na targowiska oraz do sklepów ze starymi meblami, które znajdują się w okolicy. Sklepy z zachodnimi meblami również mogą okazać się skarbnicą ciekawych dodatków. Warto również zgłosić się na licytację mebli zabytkowych, będzie to już droższa inwestycja, ale z reguły wszystko zależy od tego jak bardzo chcecie się cofnąć w czasie . Im starsze meble, tym ceny będą wyższe.

W internecie natomiast znajdziecie firmy, które zajmują się skupem i renowacją mebli. Nie zrażajcie się tym, że strona internetowa wygląda niemodnie lub jest mniej przejrzysta, może właśnie jest bardzo RETRO ;p

 

Oto moja subiektywna lista miejsc w internecie, gdzie znajdziecie meble i dodatki RETRO i VINTAGE.